Prima mea experiență la canyoning
Posted By admin on June 7, 2011
Locație: împrejurimi Băile Herculane
Durata: 5 ore
Echipa: Vertical Adventure Timișoara
Atmosfera: soare, voie bună, distracție și siguranţă
Asta este şansa mea să experimetez ce înseamnă canyoning şi sincer, nici măcar nu am reuşit să-mi imaginez ce urma să fie. Eh…eram puțin sceptică vis-à-vis de senzaţia care mi-ar putea-o creea. Ce poate fi atât de emoţionant la a parcurge albia unui râu cu pereţii verticali…mă gândeam eu.
Şi uite că totuşi m-am hotărât să încerc şi eu, măcar o dată, ca să nu vorbesc în necunoştinţă de cauză. Şi, aşa că, după întâlnirea cu echipa de la Vertical Adventure şi breefingul legat de regulile privind siguranţa participanţilor, am pornit voiniceşte, îmbrăcaţi în neoprene, în sus, pe albia râului. Si privesc eu râul ăsta din pădure care nu curgea nici repede şi nici nu avea pereţii văii abrupti…ce mare lucru ?!
Şi urcăm…şi mai urcăm…şi drumul potecă se făcu…şi pădurea pe stâncă abruptă începu…şi râul nici nu se mai văzu. Şi acuma si mai contrariată. Oare unde mergem? Şi după o urcare pieptişă pe cărarea dintre peretele de stâncă pe de o parte şi hăul din care creşteau copacii pe de altă parte, după câteva opriri ca să respirăm la întreaga capacitate toracică aerul curat de munte şi să admirăm priveliştea formată de unirea pădurii cu cerul la orizont, am ajuns la destinaţie.
Ei DA! Asta intră la categoria canyoning: pereţi abrupţi, apa care curge în cascade de la înalţimi de 30 m pe a cărei margini stai şi priveşti în jos cu respect şi puţină reţinere. Hm…oare coarda asta o să ţină, dar copacul de care e legată? Tot ceea ce pot face e să am încredere în experienţa echipei. După o recapitulare a ceea ce trebuie să facem, înghit în sec şi cu o uşoară strângere de stomac încep să cobor prima cascadă.
UAU!!! Sunt doar eu şi litrii de apă care cad de sus, pietrele alunecoase şi emoţia mea. Mai în picioare, mai pe-o parte, mai pe sub apă, mai pe lângă apă şi reuşesc să ajung jos. Sunt mulţmită: am scăpat cu puţine vânătăi.
Dar duşul ăsta a fost doar începutul. De acum urmează 3 ore de coborâre în rapel prin cascade, de sărituri în apă, în locuri unde nici nu îţi imaginezi, de alunecat pe “tobogan”, de stat la hidromasaj, de susţinut şi încurajat coechipierii, de râs şi de joacă ca nişte copii mari ce suntem.
Şi după atâtea ore prin apă ajungem cu toţii muraţi, cu gura până la urechi, dar teferi, la locul unde ne-am lăsat hainele uscate. Ce mai senzaţii! Ce experinţă! Fiecare are câte ceva de împărtăşit, ceva din care a învăţat, ceva care l-a impresionat sau l-a uimit. Fiecare a avut de-a face faţă vreunei frici sau temeri, unei limitări mentale sau emoţionale de care fie nu era conştient că o are, fie evita situaţiile care să o provoace. Obiectiv atins. Am reuşit să ne cunoaştem mai bine, să vedem punctele forte acolo unde nici nu ne aşteptam, să descoperim calităţi pe care nici nu le bănuiam că există la noi sau la ceilalţi. Am dobândit mai mult respect unii faţă de ceilalţi şi mai multă încredere în noi înşine.
Mulţumesc echipei Vertical Adventure pentru profesionalism, pentru siguranţa oferită, pentru.ajutorul acordat exact atunci când aveam nevoie, pentru susţinere şi încurajări, pentru că aţi crezut că orice este posibil când ai încredere în tine.
Cu stimă şi respect,
Cineva
Comments
Leave a Reply